background
6 Şubat 2014

Mutfak, çıktısı ve yaşam

Haşır neşir olanlar bilir; siz ona iyi davranırsanız, o da size iyi davranır.  Bazen, almak istediğinizin tıpkısını vermeyebilir size.  Ama, geriye doğru düşününce anlarsınız; özensiz birşey yapmışsınızdır arada.

Benim ilgim, çocukluğuma dayanır.  Babam bu işlere meraklıydı.  Bir iddia, görkem peşinde değildi(babam hiçbir konuda böyle şeylerin peşinde olmadı.  Döneminin önemli makamlarında; hiç böyle şeylere bakmadan, işini yaptı, geçti).  Ama, denemekten de korkmazdı.  Bazen kendinden başka ortak bulamazdı(annem hiçbir zaman bu işe girmedi.  Kendi yediği 3-5 çeşitle mutlu yaşar).  Çoğunlukla ablam, bazen ben onun yaptıklarından yerdik.  O zamanlar tam anlayamamışım; meğerse sofraya gelen o acaiplikler bana birer pencere açan, ileriki yaşamımı, damak zevkimi şekillendirecek küçük mucizelermiş.

Pişirdiğiniz yemeğe sevgi katmayı ihmal etmeyin! Bunu ilk nerede duydum, bilmem. Çok da anlamlı bulmadığımı belirtmeliyim. Sonra anladım: sevgiden kasıt galiba özen, iyiniyet ve cesaret. Deneme isteği.

Bana sorarsanız, bu işin en önemli bölümü pişirdiğiniz yemeğin sunumu. Yanlış anlatmak istemem; iddialı, illa bir genelgeçer tarzı barındıran, bir zor işten söz etmiyorum. Sadece, özenden, size ait olmasından…

Ne kadar emek sarfetmiş olursanız olun, iş sonunda gelecek, tabağın içindeki görünüşe, tabağın neresinin ne kadar dolu, ne renk olduğuna dayanacak. İlk izlenimi böyle edinecek sunduğunuz kişi. Bu yüzden, gelin onca emekle hazırladığınız yemeği; hem yemeğe hem sunulana hem de Tanrı’ya saygısızlık yapmadan, güzel bir tabağa özenle yerleştirin. Şüphesiz, güzellik görece bir kavram. Ama özenli olmak…Özenli olmak kendini belli eder. Güzellik sonra gelir.

Yaşama bakalım. Aşağı yukarı aynı formül işliyor. Yaşamımızı özenle yönettikten sonra, doğal olarak beğenmeyenler de çıkacak. Ama, üzerinde işlediğimiz ince iş farkedilecek. Verilmesi gereken karar ve yapılması gereken şu: Kim için yaşayacağız? İç huzurumuz için mi, beğenilmek için mi? İç huzur bizimle ilgili. Kendi aramızda halleşiriz(içle halleşmek en zor iştir. Ne de çok adı var halleşmiş olanların; Nirvana, Tanrı, Evrenin Ulu Mimarı, Kamil İnsan…)Beğenilmekse hayatımızda olan olmayan binlerce kişinin görüşü. Karar verip ilerlemeli.


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>