background
14 Şubat 2014

Marka Yönetimi’nin doğuşu: The McElroy memo!

N. H. McElroy P&G’de Camay sabunları için iletişim işi üzerinde çalışan bir reklamcı.  Harvard mezunu.  1931′de işe giriyor.  Sonra P&G’ye C.E.O. ve A.B.D. Dışişleri Bakanı oluyor. 

İşin üzerinde çalışırken birden şunu farkediyor:  Bir yandan rakip markalarla bir yandan P&G’nin ana sabun markası Ivory ile savaşıyor.  Bir yazıyla, işin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerini açıklıyor ve kendisine iki adam alınmasını talep ediyor.  Eğer marka, pazarlama gibi işlerle uğraşıyorsanız ve bu yazıyı okumadıysanız, yaptığınız işin özünü kaçırıyorsunuz.   Bu yazı, hayvanların üzerine kimin malı olduklarını gösteren sıcak damgayı saymazsanız, marka yönetiminin başlangıç belgesidir:  thebrandmemo.

Pazarlama departmanı olan şirketler ve pazarlama yapan şirketler, McElroy gibi düşünenler ve düşünmeyenler tarafından yönetilenlerdir.  Markaların yaşam döngülerine bakarsanız, süreç içindeki birçok pazarlama ve şirket yöneticisinin gerçekte, markayı teslim aldıkları zamandaki mirası sürdürmenin peşinde olduğunu görürsünüz.  Marka ve taşıdığı yük, ona verilmesi gereken değer içselleştirilmediği sürece bir kenarda eğreti kalıyor.  Sahiplenmek ise iki temel sahiplik gerektirmekte:                                                         1. Bu vizyona sahip olmak.  2. Bu deneyime sahip olmak.   Bu sahiplenmeyi test etmek kolay: Bir mali önlem alınması gerekiyorsa, yöneticinin aklına gelen ilk satır A&P satırıysa, sorun var.  Oysa, bir P&L’de markanın sağlığını feda etmeden öne bakacağınız başka yerler vardır, biliyorsunuz.  Böyle bir akıldan güçlü markalar çıkmaz, güçlü markalar bu akıla teslim edilmez.

Lütfen okuyun McElroy’u.  sonra işinize, iş yapış biçiminize dönün, bakın.


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>