background
6 Şubat 2014

Maraton-Yaşam

Bana sorarsanız, bunların arasında 2 fark vardır: Birinin uzunluğu belli değildir ve diğerinin biteceği garanti değildir.  Bunun dışında, ikisi de güzelliklerle doludur.  Biri için yazacaklarımızı diğeri için de doğru sayabiliriz.

Bilinmezlerle doludur.  Buna rağmen, en iyisi olabilsin diye çalışırız.  Başladığımız her yeni nokta, bir sonrası için hedef oluşturur.  Olduğumuzdan geri gitmek istemeyiz.  Doğal.  Yapabildikerimiz, bir sonrası için güven oluşturur.

Çok çalışmak gerekir.  Önümüze çıkacak olası engelleri tahmin edebiliriz.  Ancak, yanılabiliriz.  Bu yüzden, yapılması gereken bir “bütün” hazırlıktır onları aşmak için.  Yine de, öyle birşey çıkar ki, orayı çalışmamış olabilirsiniz.

Vazgeçmemek gerekir.  Artık bir adım daha atacak enerjimiz yok gibi hissederiz.  Durursak, bitti.  Ama, durmaz devam edersek; belki yavaş ama kesinlikle ileri gideriz.  Diğerlerinden geri kalmak ayrı, geri bile kalamamak, yarış dışı kalmak ayrı şeyler.  Yarışın dışında kalmanın bir sakıncası yok.  Sadece, olası çıktılarını değerlendirip kabullenmek gerekir.  Diğer yandan, yarışmak için değil, ilerlemek için çabalamak bir öze saygıdır bence.

Yalnızız, bilmemiz gerekir.  Kim ne derse desin, ne kadar yardım ederse etsin, önünde sonunda tek başımıza kalacağız.  Belli seviyelerde, belli insanlar yanımızda olacak.  Yine de, kendimize en çok güvenelim ki üzülmeyelim, zorda kalmayalım, hayal kırıklığı yaşamayalım.  Bu, bizi yalnız bırakanlar kötüdür anlamında söylenmiyor.  Sadece hazır olalım.
İnanmak gerekir. İnanınca, maratona/yaşama güleriz. O da bize güler. Gülmek’ten kastımız şudur: kolkola gireriz, önümüze çıkanları birlikte aşarız, aşamadıklarımız için tasalanmaz, orada takılıp kalmayız. İyimserliği içselleştirirsek, düzenin bize cevabı iyimserlik olacaktır.
Koşmak/Yaşamak gerek


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>