background
19 Mart 2014

Kültürel farklılık(lar) ve sentez

Bu yazı, iyi, kötü; doğru, yanlış sınıflaması değildir.  Yakında yaşanan olaylara bir bakış açısı daha kazandırabilmek amacıyla kaleme alınmıştır. Din, yazıya bir değişken olarak katılmamıştır.

Üzerinde konuşulacak konular; siyaset ve kadın-erkek ilişkileridir.

1. Siyaset: Bir “marka” olarak siyasetçinin üzerinde taşıdığı değerler, aslında kullanıcısının kullandığı marka için biçtiği değerlerdir. Birçoğu tüm dünyada kabul görür. Hayat normal seyrinde devam ederken sorun yok. Ancak, hedef kitlenin beklentisinin aksine bir gelişme olursa; doğu-batı arasındaki fark hemen(hemen) kendini gösterir.
Batı: Batı’nın tavrı nettir. Marka(siyasetçi) sistemin dışına çıkarılır, iddiaların aksi ispat edilene kadar dışarıda kalır; ispat edilince daha pahalı bir ederle içeri girer. Suçlu bulunursa, yok olur gider.
Doğu: Binbir dereden binbir su getirilir. Hedef kitle bile yeterince umursamaz konuyu. Marka, hiçbirşey olmamış gibi yaşamına devam eder. İnsanın insan gibi yaşadığını hissettirecek onur, erdem, dürüstlük, şeffaflık gibi kavramlar yok olup gitmiştir. “Gemisini yürüten kaptan”dır. “Bal tutan parmağını yalar”dır durum.
2. Kadın-erkek ilişkileri: Kadın erkek, birer birey olarak kendi kendilerine yaşamlarını sürdürürler; bir şekilde tanışırlar ve yaşamlarının geri kalanını birlikte sürdürmeye karar verirler. Ürün olarak bu birliktelik, zaman içinde kendini bir markaya devşirir. Kimisi bu birlikteliği bir kanuni kayıt altına almayı yeğler kimisi yeğlemez. Ama, her şartta bir “kurum” olarak yaşamayı seçmişler; bireysel kararlarını vermişlerdir.
Batı: Birlikte mutlu yaşarlar. Hatta, bazı kültürler ilişkiyi 3 evli yapıya dönüştürmüştür; ortak bir ev ve herkesin kendi evleri(apartnership). Hesap kitap ayrıdır.  Yıllık kazançların miktarı sorusuna cevap; iyi, orta, kötü seviyesinde verilir, konu kapanır. Maddi sıkıntılar, borç alışverişi çatısı altında kısmen birlikte çözülür. Herkes memnundur. Aileler “yeterince” ilişki halindedir. Ayrılık durumunda, aileler değil bireyler ayrılır.  Aileler hiç birleşmedi zaten.
Doğu: Kendileri tanışmamış olabilirler, tanışmak zorunda kalmış olabilir kadın; ama, birlikte mutlu yaşarlar. Bu birliktelik bireysellikten oldukça uzaktır. Herkesin mutlu yaşaması beklenir; annelerin, kardeşlerin, yeğenlerin…Para ya ortaktır ya erkek egemendir. Herkesin kendi parası olmaz. Varsa gizlidir, hem de ayıptır. Sıkıntılar sonuna kadar paylaşılır, birlikte göğüslenir. Kimsenin köpeği, gitarı, kitap odası, kendi odası, tiyatro grubu, heykel kursu yoktur.  Erkek erkeğe muhabbet vardır; kadın kadına muhabbet yoktur.  Çocuk olursa kadın bakar. Boşanılacaksa da kan gövdeyi götürür, öyle boşanılır. “Kız onbeşe geldi mi ya ere ya yere” diye laf var kardeşim.  Üstelik ülkemizde.

Mick Jagger gibi bir servet sahibinin sevgilisi, işi batıyor diye intihar etti.
Sertab Erener, evli değil diye yerinden yurdundan oldu, Chicago’ya yerleşti.
Siyasetçi, rüşvet iddialarına değil, dinlemeye takılmış. Devletten 5 kuruş çalınmadı diyor.                                                                                                                                        Boşanan erkek, bir fırsatını bulup karısını vuruveriyor. 

Bir kavramsal kargaşa var. Netliğe ihtiyaç duyuluyor. İşin çok garip tarafı; Batı’da Doğu’daki gibi yaşamana izin var, kimsenin umrunda değil.  Yeter ki kurallara uy.
Doğu’da Batı’daki gibi yaşamana izin yok.  Neye uyarsan uy! “Elin gavuru” durumu var.

Aranızda “Curb your enthusiasm” dizisini seyreden var mı bilmem.  Larry David, kinayeli ve kaba konuşma biçimini göz ardı ederseniz; bence tam bir Batı’lıdır.  İyi mi kötü mü bilmem.  Batı’lı.

Doğu’lu çeşit çeşit.  Daha Doğu’ya gittikçe tanımı değişiyor.  Buralara bakarsanız, daha başka.

Ortak paydaya, bir senteze ihtiyaç duyuluyor.  Bu ortak payda(lar) da Hukuk ve eğitim.  Bu ikisi hem bireyleri geliştiriyor hem koruyor.  Kişisel alanlara, kişilerin izni olmadan girilmesine izin vermiyor bu ikisi.

Ülkemizde, ilk kez ikisnin de eridiği bir dönemdeyiz.  Pek hoş değil olan biten.

 

 


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>