background
24 Şubat 2014

İrdelenebilecek tüm boyutlarıyla pazar araştırma!2

Pazarlama ile ilgili(4P yaygın olarak; 26P son haliyle) herhangi bir adım atacaksanız pazar araştırmaya ihtiyacınız var. Bu artık tartışılacak bir konu değil. Konu, araştırmaya nasıl başlayacağınız ve sonuçlarıyla ne yapacağınız.
Araştırmaya nasıl başlamalı? Sorunu, öğrenmek istediğinizi net olarak saptamalısınız. Ne öğrenmek istiyorsunuz? Kimden öğrenmek istiyorsunuz? Hangi şartlarda toplamak istiyorsunuz bilgiyi?
Araştırmanızı görece değerlendirebilmek isteyeceksiniz. Yönteminizde bu göreceliği sağladığınızdan emin olun. Aksi taktirde, elinizde rakamlar, “evet”-”hayır”lar, “kesinlikle”ler, “hiç bir zaman”larla başbaşa kalırsınız… Hatta, bir önceki, aynı konudaki araştırma ile karşılaştırmalardan bile kaçınmak gerek.
Sonuçlarıyla ne yapmalı? Burada söyleyecek tek şey şu: Gerekeni yapın. Araştırmayı ne kendinizi mutlu etmek için ne de bir hatanızı, başarınızı ortaya çıkarmak için yapın. Bunun çok kolay bir yolu var: Brief(bir Türkçe terim arayışı devam ediyor. Talep formu?) sayfanızda, “hipotez” kısmı bulunsun. Sonuç ne çıkarsa ne yapacaksınız? Bir pazar araştırmacı olarak çalışıyorsanız, bu soruyu her talep geldiğinde sorun; işiniz yarı yarıya azalacak. Bir pazarlamacı olarak çalışıyorsanız, kaçP’den sorumlu olursanız olun, bu soruya cevap veremiyorsanız araştırmaya ihtiyacınız yok demektir.
Nasıl başlamalı, sonuçlarla ne yapmalı sorularına net cevaplarınız varsa; bilgiye dönüştüreceğiniz veri elinize ulaşmak üzere.
Vaktiniz olduğunda…
Kolay gelsin. Sevgiler.


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>