background
20 Şubat 2014

İrdelenebilecek tüm boyutlarıyla pazar araştır(ma)!

Başlık böyle olunca, konu karmaşık bir şekilde algılanıyor. Karmaşıklaştıkça, içinden çıkılamaz hale geliyor. İşte tam zamanı: Bir danışmanla ilerleyelim…
Tabii, çok iyi olur. Ancak, en becerikli danışman bile, size ne yapmak istediğinizi soracaktır. Bundan kaçış yok.
Pazar araştırma, işiniz ne olursa olsun başvurmanız gereken bir alet çantasıdır. Aynı metodla kullanılır ikisi de. Nasıl alet çantasının içini açıp, neye ulaşırsanız onunla ilgili bir iş yapmaya başlamazsanz, araştırmayı da aynı somut, belirlenmiş hedeflerle kullanmazsanız işinize zarar verirsiniz.
Araştırma ile ilgili daha büyük sorun nasıl yapılması ile ilgili değil bence. Nasıl yapılmaması ile ilgili. Çünkü ciddiye alınmıyor, sonuçlarıyla ilgili bir yaptırım çoğu kez yok. Bir şirket kütüphanesi ve kültürü yok. Herşey, yeni gelmiş o genç araştırmacı arkadaşın, bir de onun müdürünün elinde. Aşağıda sıraladığım birkaç madde, en yakından tanık olduğum hatalardan. Umarım hiçbiri size tanıdık gelmez:
1. Merak gidermek için araştırma yaptırılmaz. Deneyimli/deneyimsiz birçok pazarlamacı(!) araştırmaya böyle yaklaşıyor. Araştırma sonucunda size sunulan bilgi ile ilgili bir aksiyon planını, araştırmaya başlamdan oluşturmuş olmanız gerekir.
2. Sadece şu andaki durumu saptamak için araştırma yaptırmak yersizdir. Şu andaki durumu zaten biliyorsunuz. Ne tarafa gitmek istiyorsunuz, ona karar verin. Araştırma sonucunda önünüze ne bilgi gelirse gelsin, bir sonraki adım için planınız yoksa, şirketinizin kaynağını boşa harcadınız.
3. Egolardan kurtulmadan araştırma yaptırılmaz. Ne çıkarsa çıksın, ne üzülün ne yerinin. Tek başınıza değilsiniz. Başarı da, başarısızlık da takımınızla geldi. Bahane aramayın, ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlamaya çalışın. Sonuçları beğenmediği için, araştırmaları rafa kaldıran yöneticiler gördüm. Yapmayın.
4. Araştırma, bir çalışana ek iş olarak verilmez. Bunu yaparsanız, şirketinize ve işi ek olarak alan çalışana zarar veriyorsunuz. Araştırma çok ciddi bir iştir. Siz, yönetici olarak bu işten anlamıyor olabilirsiniz. Ama, araştırma ile gelen bilginin önemini anlamak zorundasınız. İstatistik diye bir bilim dalı var. Annenizden, çocuğunuzdan, arkadaşınızdan; onların düşüncelerinden, görüşlerinden, damak tadlarından daha kapsamlı.
5. Hipotezsiz araştırma olmaz. 3, 15, evet, bazen, kesinlikle. Böyle birşeyler göreceksiniz araştirmanın sonunda. Şimdi? Genel uygulamayı söyleyeyim: Sonucu beğenmedin; örnekleme, anketöre, soru formuna, metodolojiye bir iki çamur at, araştırmayı da çöpe at. Beğendin; işte yaptıklarımızın doğru olduğu çıktı ortaya de, ilerle. Tanıdık değil mi?
Nasıl yapılmalı’yı tartışmak üzere. Sevgilerle.


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>