background
20 Haziran 2016

Dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, hayaller…

Bir çoğumuz inandı bile:  Sosyal medyada(SM) yoksan, yoksun!  Bir yaz aşkından söz ediyorsak, muhtemelen doğru.  Bir hızlı tüketim markasını yaratıp yaşatmak ise sözü edilen, gelin konuşalım.

Bilinirliği(raf payı, akıl payı) ve etkileşimi(ilişki, tekrar ilişki) yüksek, tutarlı(her seferinde aynı deneyimi yaşatan), hedef kişi odaklı(tüketicisini bilen, ona göre davranan), cesur bir marka oluşturmadan dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimine harcanan paralar karşılıksız kalır.  Bunun iki temel sebebi var:

1. Yukarıdaki ön şartları yerine getirmek; yani sağlıklı ve uzun ömürlü bir marka oluşturmak için oldukça kirli ve milyonlarca mesajın uçuştuğu bir mecradır; süreklilik sağlayamazsınız.

2. Sanıldığının aksine; çok pahalı bir mecradır; sürekliliğe ve kitle ulaşımına uygun değildir.

Mecrayı yönetenler de, aslında bunları ve daha fazlasını biliyor.  Önerilerinde de çoğunlukla haklılar.  Hele bir de can alıcı bir cümleleri var ki; herkesi teslim almak işten bile değil:  Herşeyi ölçeriz, her hareketi takip ederiz, planı anında değiştirir, bütçemizi doğru yere harcarız. Doğru.  Ancak, yeterli değil!

Yukarıdaki şartları, raftaki etkinliği başardıktan sonra, sıra, tüketiciyle farklı mecralarda buluşmaya geliyor.  Bunun başka bir sırada çalışanı ve başarılı olanı yok.

Marka yönetimi işi, ne yaratıcı ajansa ne de medya planlama yapanlara bırakılmalıdır.  Bu tarafların her biri, işe kendi açılarından bakar ve söylediklerinde haklıdır.  Oysa, tüm bu olan biten, bir pazarlamacının işinin dörtte biri kadardır.   Yıllar önce, bu görev McElroy tarafından tanımlanmış:

http://blog.zekibilsel.com/index.php/marka-yonetiminin-dogusu-the-mcelroy-memo/

Arada sırada, eğlenceli işler görünce heyecanlanan marka yöneticilerine önerim, bu alana vakit ve bütçe harcamadan evvel  bir sağlama tablosu yapmaları ve önecelik listelerini buna göre belirlemeleri…

Tüm bu hataları yapmış bir kişi olarak  kesin bilgiyi paylaşıyorum: Yukarıdaki şartlar hazır değilse, yaptığınız “büyük”, “acayip farklı” SM işleri, siz, arkadaşlarınız, şirkette çalışanların bir kısmı için yarım günlük “aklınıza, yüreğinize sağlık” gibi, dilimize nereden girdiyse girmiş; ama, içi bomboş eposta ve mesajlaşmayı tetikler.  Evinize varmadan, yok olur gider.

 

 

 


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>